Sója
luskoviny

LUSKOVINY

SÓJA

Sója se z agronomického hlediska řadí mezi luskoviny, v osevním postupu je považována za zlepšující plodinu a výborného přerušovače obilovin. Lze ji pěstovat na většině půdních druhů. S výjimkou aplikace startovací dávky dusíku sóju zpravidla nehnojíme, je však plodinou, která vyžaduje pole ve staré půdní síle.

Termín setí je v závislosti na počasí, obvykle od poloviny měsíce dubna do začátku měsíce května. Teplota půdy by měla být alespoň 8–10ºC, ve studené půdě sója neklíčí. Optimální šířka řádku je 16–25 cm, výsevek by měl zajistit 550–650 tis. vzešlých rostlin/ha. V závislosti na klíčivosti a HTZ se výsevek pohybuje v rozmezí 120–140 kg/ha.

ABACAnovinka

Udržovatel: Saatzucht Donau Ges.m.b.H. & CoKG
Zástupce v ČR: Selgen a.s.

Velmi raná odrůda s velmi vysokým výnosem. Rostliny středně vysoké přibližně 91 cm s nadprůměrnou odolností k poléhání. Nasazení prvního lusku ve výšce 15 cm. Rostliny mají rychlý počáteční vývoj a výborný zdravotní stav. Nadprůměrná odolnost sclerotiniím, odolná k bakteriozám (8,1 bodu v ÚKZÚZ), vysoká odolnost k plísni. Barva pupku semene žlutá, obsah dusíkatých látek v sušině středně vysoký, obsah tuku v sušině středně vysoký. HTS 219 g. Nejvýnosnější odrůda v registračních zkouškách velmi raného sortimentu ÚKZÚZ. Průměrný výnos 2020–2021 dosáhl 125 %. Právně chráněná odrůda.

ES COLLECTOR

Udržovatel: Euralis Semences

Zástupce v ČR: Lidea Czechia, s.r.o.

Velmi raná fialově kvetoucí odrůda s vynikající potravinářskou kvalitou a vysokým výnosem. Výška rostlin střední přibližně 85 cm s nasazením prvního lusku ve výšce 12,6 cm. Rostliny mají rychlý počáteční vývoj a výborný zdravotní stav. Semeno se světlou barvou pupku, obsah oleje 21,4 %, obsah bílkovin 40,5 %, HTS cca 181 g. Právně chráněná odrůda.

eu pruh2017