Plodiny na zelené hnojení

PLODINY NA ZELENÉ HNOJENÍ

Meziplodiny tvoří lehce rozložitelnou biomasu, mají příznivé účinky na fyzikální stav a fytosanitární ochranu půdy. Obohacují půdu o organickou hmotu. I v mezivegetačním období využívají z půdy živiny a zamezují tak jejich průplachu. Mají protierozní účinek a také zabraňují vysoušení a zhutňování půdy. Letní meziplodiny můžeme využít jak na zelené hnojení, tak na krmení.

Hořčice bílá

Semena se využívají zejména v konzervárenském průmyslu. Pro drobné pěstitele je však vhodná jako plodina na zel. hnojení. Je dodávána nemořená.Výsev se provádí co nejdříve na jaře nebo jako letní výsev na zel. hnojení.
Výsevek: 1kg na 650 - 800 m2.

svazenkaSvazenka vratičolistá

Svazenka je výborná medonosná plodina, vhodná jako meziplodina na píci nebo na zelené hnojení. Má protierozní účinek. Výsev se provádí v březnu.
Výsevek: 1kg na 500 m2.

repkaŘepka ozimá

Je naší nejvýznamnější surovinou pro výrobu olejů. Řepkové pokrutiny se využívají jako krmivo. Výhodně ji můžeme také využít jako meziplodinu na zelené hnojení. V prodeji je nemořená.
Výsevek: 1 kg na 1200-1400m2.

hrach-zlutyHrách setý

Hrách lze využít jako složku krmivové základny nebo na zrno. Možný způsob využití je i na zelené hnojení. Jeho význam zvyšuje také to, že obohacuje půdu o dusík. Výsev se provádí v březnu. Výsevek: 1kg na 40 m2.

 

peluskaPeluška jarní

Peluška je využívána jako součást krmivové základny, především ale jako plodina na zelené hnojení, obohacuje půdu o dusík. Vysévá se v březnu nebo jako meziplodina.
Výsevek: 1kg na 70 - 80 m2.

Směs na zelené hnojení č.1 hořčice + řepka ozimá

Směska brukvovitých plodin v poměru 1:1, jejíž předností je poměrně rychlý počáteční růst.
Výsevek: 1kg na 850 m2.

Směs na zelené hnojení č.2 hrách + peluška + oves

Luskoobilní směska vhodná i na krmení. Její výhodou je i to, že obohacuje půdu o dusík. Provádí se letní výsev jako meziplodina.

eu pruh2017